Lokaal Kabaal 6, juli 1995

Auteur: Ellen de Waard


'Mannenwerk'

Vrouwen worden nog steeds weggehouden bij zwaar werk en nachtwerk. Daarmee lopen ze soms ook de beter betaalde baantjes mis. Discriminatie van vrouwen op de arbeidsmarkt is alledaagser dan je denkt.

"Sorry, ik kan je dit werk niet aanbieden. Dat is te zwaar voor vrouwen. Zelfs beren van meiden lopen daar gillend weg." Dat kreeg Sandra Kleynenberg te horen bij Uitzendbureau Tempo Team toen ze reageerde op een vacature bij de vuilnisophaaldienst. Ook na drie keer vragen wilde de medewerkster van het uitzendbureau niet zeggen om welk bedrijf het ging, hoewel het alleen de gemeente kon zijn. Ook bij Heineken kreeg ze enkele maanden geleden de kous op de kop. Ze kwam niet in aanmerking voor nachtwerk. "De mannen kunnen daar niet tegen", werd Kleynenberg gezegd. Inmiddels blijkt Heineken deze discriminatie afgeschaft te hebben.

Seksistische werkomgeving

Wat is er gaande? In de advertenties in kranten staat braaf de aanduiding "m/v" achter de vacatures. Een wettelijke verplichting waar in de praktijk blijkbaar de hand mee wordt gelicht. Dat gebeurt niet altijd even expliciet als hierboven beschreven. Kleynenberg: "Ik ben al eerder voor bepaalde baantjes afgewezen, zoals voor beveiligingswerk en als nachtportier. Ik zou niet op de juiste tijden beschikbaar zijn, meende men. Maar achteraf ben ik die 'incidentjes' in een ander daglicht gaan zien."

Volgens Kleynenberg is het niet zozeer het werk waarvoor vrouwen niet geschikt zouden zijn als wel de werkomgeving. "Dat het werk fysiek te zwaar voor vrouwen is bestrijd ik. Dat is per persoon verschillend. Bovendien zijn er wettelijke regelingen dat vuilnisophalers geen vuilniszakken boven een bepaald maximum gewicht hoeven te tillen. In de verpleging moeten vrouwen ook heel wat tillen. Dat is geen reden om ze daar niet te laten werken. Het gaat er eerder om dat je met seksistisch opmerkingen wordt geconfronteerd of dat ze het gewoon geen vrouwenwerk vinden. Een uitzendbureau of werkgever kan me daar voor waarschuwen, maar ik wil zelf de keuze maken."

Goed betaalde baantjes

Het gaat Kleynenberg niet alleen om de discriminatie van vrouwen. "Ik vind het lekker om zwaar en vies werk te verzetten als afwisseling op het studeren. Ik zie mezelf niet als een watje. Bovendien betaalt zwaar en nachtwerk veel beter. Als ik word uitgesloten van bepaald werk mis ik inkomsten. Het is bovendien een rare situatie dat vrouwen behoed moeten worden voor nare mannen. Dat is de omgekeerde wereld. Mannen zouden goed opgevoed moeten worden."

Kleynenberg heeft vooralsnog geen actie richting vakbonden ondernomen. Ze is echter wel van plan een en ander verder uit te zoeken.

Terug