“Dat hele verhaal over een wapenstilstand is een leugen”

De Palestijnse journalist, schrijver en activist Ramzy Baroud kreeg onlangs het verzoek om de Ierse president Catherine Connolly te informeren over de huidige situatie in Gaza. Baroud wilde dat maar wat graag, want Connolly is een uitgesproken medestander van Palestina en een van de weinige Europese staatshoofden die Israël nadrukkelijk beschuldigt van het plegen van volkerenmoord in Gaza. Ze zet zich al lange tijd in voor de Palestijnen. Toen ze lid was van de Dáil Éireann – de Tweede Kamer van het Ierse parlement – betoogde ze dat Israël een “genocidestaat” was. Overigens heeft de zus van de president, Margaret Connolly, deelgenomen aan de Global Sumud Flotilla. Toen Israëlische soldaten de vloot in internationale wateren onderschepte, is zij samen met honderden andere pro-Palestijnse activisten gearresteerd.
In plaats van zijn eigen boodschap over te brengen aan de president, of te vertellen wat naar zijn mening de Palestijnse bevolking of de inwoners van Gaza vinden, koos Baroud ervoor om een paar ruwe, onbewerkte berichten van enkele inwoners van Gaza op te sturen, die een goede indruk geven van het leven in dit gebied en de wensen van de bevolking daar.
Umm Mohammed aan het woord
Umm Mohammed is lerares Arabisch en woont nu in een vluchtelingentent. Ze heeft in deze oorlog onvoorstelbaar veel verlies geleden: ze heeft drie van haar kinderen, haar man, haar broer en een groot aantal neven, nichten en andere familieleden verloren. Ze spreekt volledig vanuit haar hart.
“Vrede zij met u, en de genade van Allah en Zijn zegeningen. Wij bidden dat God u veiligheid, gezondheid en welzijn schenkt, onze broeder Abu Sami. In alle eerlijkheid, ik hoop echt, echt van harte dat u onze stem kunt laten horen en dat we daar een positief effect van zullen zien. Wij bidden dat uw bezoek aan de Ierse president vruchten zal afwerpen, dat wij de resultaten ervan met eigen ogen zullen zien, o Heer.
Ik bid dat God u succes schenkt bij uw bezoek, dat Hij deuren voor u opent, u gemoedsrust schenkt en de knoop van uw tong ontwart, zodat zij uw woorden mogen begrijpen. Wij bidden dat wij de vruchten van dit bezoek met eigen ogen mogen zien, om te merken dat mensen in het buitenland onze pijn werkelijk voelen.
Je hebt de Freedom Flotilla zien aankomen, en je hebt gezien wat de Israëli’s hen hebben aangedaan. We willen alleen maar dat ze in ieder geval degenen die ons willen steunen met rust laten. Ze smeden complotten tegen ons. Maar degenen die komen om ons te steunen, al is het maar moreel, waarom houden ze die dan tegen? We willen op zijn minst het gevoel hebben dat mensen achter ons staan, al is het maar door iets eenvoudigs, als het maar niet voor niets is. Ze hebben de belegering niet opgeheven, ze hebben de grensovergangen niet geopend, ze zijn niet begonnen met de wederopbouw, en alsof dat nog niet genoeg is, willen ze niet eens dat mensen ons moreel steunen? Allah is groter… waarom? Waarom dit alles?
Wat betreft de kwestie wat onze eisen zijn, en wat we nodig hebben:
Allereerst is er de opheffing van de belegering nodig. Eerlijk gezegd, zoals je kunt zien, is er geen elektriciteit, geen water en geen voedsel of drank direct beschikbaar. Als er al iets binnenkomt, is dat alleen wanneer ze de grensovergangen openen. Ze laten amper een paar vrachtwagens binnen, en de prijzen zijn extreem hoog – alles wat we hebben is duur. We hebben wederopbouw nodig, en we hebben nodig dat ze de grensovergangen openen.
Neem bijvoorbeeld mijn kinderen. Zij zouden onderwijs moeten krijgen, hun recht op onderwijs moeten hebben. Ik heb een kind dat in Tawjihi zit (het eindexamenjaar van de middelbare school), maar er wordt niet gestudeerd en er zijn geen fatsoenlijke scholen. Leerlingen krijgen eerlijk gezegd hun recht op onderwijs niet. En zelfs als er onderwijstenten zijn, zijn het tenten vol hitte, zweet en vuur. Het aantal leerlingen in zo’n kleine tent is enorm. Het is verstikkend.
Er zijn zieke mensen die wachten om te vertrekken, in de hoop medische behandeling te krijgen. Er zijn mensen die willen studeren – hier zijn geen universiteiten meer. Er zijn mensen die wachten op hun vrouwen en kinderen die naar het buitenland zijn gegaan voor medische behandeling en nu niet meer terug kunnen. Veel gezinnen hier zijn uit elkaar gerukt; de man is hier, terwijl de kinderen en de vrouw in het buitenland zijn, en omgekeerd.
Dat hele verhaal over een wapenstilstand is een leugen. De Israëli’s sluiten geen wapenstilstand; ze jagen ons op als vogels. Niemand leeft nu nog in veiligheid. Ze zeggen dat het een wapenstilstand is, maar dat is het niet. Elk moment kan er beschieting plaatsvinden. Elk moment kan er verwoesting plaatsvinden. We leven helemaal niet in veiligheid.
Dus eerlijk gezegd willen we een leven… we willen een waardig leven. Een waardig leven met voedsel, water en zelfs de mogelijkheid om te ademen. Je voelt je heel, heel verstikt. We hebben zoveel dingen nodig… zo ontzettend veel dingen. We hebben psychologische steun nodig, financiële steun en morele steun.
We hebben last van knaagdieren die ons uitputten, muggen, vlooien… en huidziekten zijn wijdverspreid. Allergieën, jeuk… dit alles komt door wat we meemaken, het is allemaal het gevolg van de belegering. Eerlijk gezegd is dit net zo’n kwelling als – net als de beschietingen, de bombardementen en de aanvallen. Het is niet minder erg dan de verwoesting en de daden die ze ons aandoen.
Ze bestrijden ons met alles, werkelijk alles. Ze willen niet dat we van ons leven genieten, zelfs niet als we in onze bedden liggen te slapen. In onze bedden zuigen de muggen ons leeg, insecten en vlooien zitten overal, en de hitte is ondraaglijk. Er zijn geen ventilatoren en er is geen elektriciteit.
Ondanks dit alles is Allah voldoende voor ons, en Hij is de beste die de zaken regelt. Dat is alles.
Er is een belangrijk punt, broeder Abu Sami, dat ik wil benadrukken. Het allerbelangrijkste is dat we, ondanks de offers, ondanks de belegering, ondanks de verwoesting en ondanks de vernedering die we doormaken, nooit afstand zullen doen van één fundamenteel principe: het Recht op Terugkeer.
Ons recht om terug te keren naar onze huizen, onze grond, de grond van ons land en de grond van onze voorouders. Dit is een recht dat we nooit zullen opgeven. Al deze offers zijn gebracht ter wille van dit recht. We bidden dat God ons leidt, ons zegent en ons toestaat terug te keren naar onze huizen en onze grond, o Heer.”
Tien Gazanen aan het woord
Het nichtje van Baroud, Wafa, vroeg een tiental familieleden, vrienden en buren uit haar vluchtelingenkamp in Gaza: “Kan je me in één zin vertellen wat voor jou het allerbelangrijkste is?”
- “We willen voedsel. We willen schoon water. We willen op een schone en veilige plek slapen.”
- “Ik wil mijn huis terug, en het gevoel van veiligheid dat we ooit hadden. Ik wil schoon voedsel, en ik wil kunnen slapen zonder bang te zijn voor mijn kinderen vanwege ratten, insecten en ziekten.”
- “Ik wil mijn gezin terug – het gezin dat Israël van mij heeft afgenomen.”
- “Ik wil mijn kinderen begraven die nog steeds onder het puin liggen.”
- “Ik wil het lichaam van mijn man terug, dat sinds 7 oktober wordt achtergehouden. Ik wil hem begraven en eindelijk wat rust vinden.”
- “Ik wil weten wat er met mijn vermiste zoon is gebeurd. Leeft hij nog of is hij dood? Zelfs het Rode Kruis helpt ons niet om informatie over onze kinderen te krijgen.”
- “Ik wil dat mijn vader uit de gevangenis wordt vrijgelaten. We hebben niemand anders dan hem.”
- “We willen dat onze huizen worden herbouwd – de huizen die we met een leven lang hard werken hebben opgebouwd.”
- “Ik wil mijn dromen verwezenlijken en mijn opleiding voortzetten. Er zijn zoveel jaren van ons leven van ons afgenomen zonder dat we naar school konden gaan of iets konden leren.”
- “We willen in vrijheid en veiligheid leven. Hoe lang moeten we nog door oorlogen heen leven?”
De oorspronkelijke tekst “Right to Breathe: Unfiltered Messages from Gaza to President Catherine Connolly” stond begin juli in de Palestine Chronicle. Initiatief en samenstelling: Ramzy Baroud, vertaling en bewerking: Jan Paul Smit.
Verder lezen
= “Israel Is Murdering Dr. Hussam Abu Safiya. The U.S. Media Is Covering Up the Crime”.
