Sende Gazeteci ve yapimcisi Dündar’ i destekle

Can Dündar.
Can Dündar.
Türkiye ve dünya çapinda en çok soruşturmaya ve tutuklanmaya maruz kalan ülkelerin başinda geliyor. Cumhurbaşkanı Erdogan 12 yillik Iktidari doneminde basın ve yayın kuruluslarinin büyük bir bolumu kendi güdümünde almiş durumda. Kendini eleştiren muhalefet basini baski altına alan Erdogan en son kendisi hakkında eleştirel bir makale yayınlayan “New York Times’i“, Yerini, bil, sinirini bil demeye kadar vardirdi. Baski rejiminin hedefinde bu sefer, Birgün gazetesi ve Cumhuriyet gazetesinin muhalif sol yazarları Barış Ince ve Can Dündar vardi.

Nederlandse tekst

Barış Ince Erdogan’a hirsiz dediği Icin tatbikata ugradi ve hakim karsisina cikarildi. Cumhuriyet yazarı, Can Dündar bir yıl önce birimler tarafından durdurulan, diktatör Assad rejimine karşı savaşan, cihatci guruplara silah ve mühimmat tasiyordu, MIT denetimindeki TIR lariyla ilgili fotografları ven canlı görüntütüleri Cumhuriyet gazetesinde yayinladi. Soz konusu tırlar, anonim bir ihbar uzerine, askeri birimler tarafından durdurulmuş, “MIT (Milli İstihbarat Teşkilatı) mensuplarinin, buna karşı koyması, uzerine kelepcelenmis, sorusturmayi savcı engellenmeye calisilmis, daha sonra yukardan gelen emirle, TIR’ lar yoluna devam etmişti.

O dönem başbakan olan Erdogan tırlarda silah tasindigi Iddiasi üzerine Türkmenlere ilaç tasiyordu. Fetullah Gülene gönderme yaparak, bunlar paralel devletin, bizi yıpratmak Icin, güclenen Turk devletini yıpratmak Icin tezgahlandı, bunu iddia edenler ispatla mükelleftir demişti. Can Dündar iste kanitlari aciga çıkararak tasinanlarin ilaç degil bir sehri havaya uçuracak kadar silah oldugunu ispatlamis oldu. Cumhuriyetin secime az bir zaman kala aciga cikardigi askeri mühimmat ve silahlar süphesiz Erdoganın beklemediği bir hava yarattı. Koseye sıkısan Erdogan ve başbakan Davutoğlu sürekli bocalayan, bu gün soyledigini ertesi gün tersini söylemek zorunda kalan bir tavır sergilediler. Erdogan basta bunun bir devlet Sırrı oldugunu, tır’ların “Bayirbacak Turkmenlerine” ilaç Tasındıgıni Davutoğlu önce silahların” Özgür Suriye Ordusuna”gittiğini acikladi, sonra ise çark ederek silahların Turkmenlere gittiğini söyledi. AKP kendisinden alisildigi üzre sorumluluk almak yerine sevkiyatı kanıtlayan gazeteci Can Dündara bir tv programında saldırarak hedef gösterdi. Bunu yayınlayan kisi bunun hesabini verecek, avukatlarıma söyledim dava acacaklar. Bunu onun Yanin bırakmam, bunun cezasini cekecek diyerek tehditvari sözler söyledi. Bunda iki gün sonra Can Dündar iki kere müebbet hapis buna ek olarakta kırk yıl hapis istendi. Can Dundar’in cevabi sert oldu: “Memur değil, gazeteciyiz. Görevimiz, devletin kirli sırlarını saklamak değil,devlete rağmen,halk adına hesap sormaktır”.

Can Dündarin suclanması ve hüküm giyecek olması yurt icinde ve yurtdisindan kınamaya mesajları geldi. “Birlesmis Milletler” ve” Sinir Tanımayan Gazetecile Örgütü”’, acıklamalar yaptılar. “Sinir Tanımayan Gazeteciler Örgütü”, Erdoganın gazetecileri tehdit etmesini kinadi ve yargıya mudahele etmesinden vazgecm cagrisinda bulundu. Can Dündar’a, Slovaj Zizek gibi taninmiş solcu yazarlardanda destek aciklamari geldi.

Doorbraak ve ÖDH, Can Dündarin degil, cihatci gurupları destekleyen eğiten, silahlandıran Cumhurbaşkanı Erdogan’ in yarginlamasi gerektiğini. Erdogan ven AKP’ nin sureyideki cihatci gurupları silahlandırarak Turkiye ve Suriye halklarına karşı savaş sucu islediği, İktidari boyunca islediği butun suclardan mahkeme önününde halka hesap vereceğini ve islediği suçların cezasini cekeceğini bildirir, AKP ve sorumlularinin ayni sucu ortak oldukları ve yargı önünde isledikleri suclarından dolayı hesap vereceklerini Hollanda ve Turk kamuoyuna duyuyuruz. Bu nedenle herkesi Erdoganı kınamaya, ve Can Dündar’a, bir solcuya yakisir sekliyle, bütün baski ve tehditlere rağmen,gercekleri su yüzüne cikarip halkla paylaşmak icin,yaptıgı cesur gazetecilikten dolayı desteklemeye cagiriyoruz.

Saygılar
Doorbraak ve ÖDH
Bülent Yilmaz