In Brielle werd een brandaanslag gepleegd op het huis van een Syrische vluchtelingenfamilie. Stuur je hen ook een solidair berichtje?

Niet alleen azc’s worden dag in, dag uit aangevallen door fascisten, maar ook vluchtelingen in wijken lopen het risico om slachtoffer te worden van het racistische geweld. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben jongeren een brandaanslag gepleegd op het huis van een Syrische vluchtelingenfamilie in Brielle. De buren hebben de familie opgevangen. Wij hebben goede contacten in Brielle en vragen iedereen om korte steunberichtjes voor de vluchtelingen. Daarnaast vragen wij iedereen om te informeren bij de raadsleden van de gemeente Voorne aan Zee, waar Brielle onder valt, over hoe zij denken de vluchtelingen te gaan steunen.
In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een groep van zo’n tien jongeren in Brielle een brandaanslag gepleegd op het huis van een vluchtelingenfamilie in Syrië. De familie is het huis nog aan het opknappen en woont er nog niet. De buren hoorden de knal en hebben snel de brand geblust. De voorruit is gebarsten en er zijn nog brandplekken te zien.
De familie heeft twee keer moeten vluchten. Eerst uit Syrië en daarna opnieuw uit Libanon. Momenteel wonen ze nog in een opvangcentrum in Rotterdam. Na de brandaanslag in Brielle zijn ze goed opgevangen door de buren. Die “geven ons het gevoel dat we erg welkom zijn”, vertellen ze in het AD. “Dat komt onder andere door een buurman, die het gezin hielp toen het zaterdag vooral verbaasd keek naar het kapotte raam. ‘Dat is niet meer dan iets humaans dat je kunt doen’, zegt hij. ‘Ik heb ze binnen gevraagd en ze in contact gebracht met de politie. Mijn vrouw heeft ’s nachts de knal gehoord en toen ze het mij vertelde, ben ik me rot geschrokken.’”
De politie en de burgemeester willen niets zeggen over de aanslag en het motief erachter. Burgemeester Arno Scheepers zegt alleen dat er voor “zulk geweld” in Brielle “geen plaats is”. Maar voor wie enigszins het nieuws volgt, is het duidelijk: dit is een racistische aanslag. Dagelijks worden, overal in het land, azc’s aangevallen. Haagse politici denken zowat elke week wel een “asieldebat” te moeten voeren, en een flink deel van hen voert een racistische hetze tegen vluchtelingen om ‘draagvlak’ te creëren voor nog repressievere migratiebeheersingswetten. Dat een groep jongeren in Brielle in dit klimaat besluit om die slechte voorbeelden te volgen, is helaas geen verrassing.
Stuur ons je solidaire, steunende, verwelkomende en lieve wensen voor de familie, dan bundelen en vertalen wij die en zorgen we ervoor dat ze bij de Syrische familie terecht komen. We zijn bereikbaar via mail (doorbraak@doorbraak.eu) of via Bluesky, Mastodon, Instagram of Facebook.
Daarnaast kun je de lokale politici aanspreken. Hier zijn hun mailadressen. Vraag hen hoe ze de familie gaan steunen. Wat ze gaan doen om de familie te beschermen en herhaling te voorkomen. En of bijvoorbeeld de burgemeester langs kan gaan om steun uit te spreken (een kopie van je mail naar ons sturen zouden we fijn vinden).
En zou je willen helpen om deze oproep verder te verspreiden?
Eric Krebbers

Beste familie,
Het spijt mij enorm dat er mensen zijn in Nederland die zo haatdragend zijn en een aanslag hebben gepleegd op jullie huis. Dit had nooit mogen gebeuren!
Ik steun jullie en gun jullie een veilige plek in Nederland. Ik wens jullie het allerbeste toe.
Groetjes laura ten Brink uit Haarlem