Kürtlerin açlık grevinin 14. günü: Hüseyin Yıldız ve Hasbi Çakıcı

Afiş
Afiş

Bugün Hüseyin Yıldız ve Hasbi Çakıcı’nın başlattığı açlık grevi 14. gününde. Yıldız ve Çakıcı, yaklaşık iki hafta önce bugün 86 gündür açlık grevinde olan HDP milletvekili Leyla Güven’i desteklemek için açlık grevine başladıklarını belirtmişlerdi. Güven ve diğer Avrupa çapinda açlık grevinde olan Kürt aktivistler, Türk devleti’nden Kürt lider Abdullah Öcalan’in yıllardır süren tecrit halinin sona erdirilmesini ve baris görüşmelerinin yeniden başlatılmasını talep ediyorlar.

Hüseyin, açlık grevine başlamasından bu güne 6 kilo kaybetmiş. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu sürekli griple boğuşuyor, boğaz ve kulağında enfeksiyon oluşmuş. Sesi zor duyuluyor ve sürekli gidip gelen hafızası son zamanlarda kendisini zorda bırakıyor. Bu sevecen Kürt, her seferinde “Ben bir dünya vatandaşıyım” demeyi ihmal etmiyor. Kürt hareketi dışında uzun yıllardır ekoloji, kadın mücadelesi, lgbt, Siyah Piet, Ermeni çocuk mülteciler alanında da mücadele verdiğini söylüyor.

In het Nederlands

Hasbi biraz daha iyi görünüyor. Ama oda açlık grevine başlamısından bugüne kadar 7 kilo kaybetmiş. Hasbi uzun süredir Kürt Hareketi içinde aktif. 1999 yılında Hollanda da, A. Öcalan’in yakalanması ve ömür boyu hapse mahkum edilmesini protesto ederken tutuklanmış. Bu Hollanda devletinin verdiği oturma izinin elinden alınmasına neden olmuş. Yirmi yıldır oturma iznini geri almak için hukuk mücadelesi veriyor.

14 gün açlık grevinden sonra Yıldız ve Çakıcı hala kararlı
14 gün açlık grevinden sonra Yıldız ve Çakıcı hala kararlı.

Türkiye’de ve diğer ülkelerde Güven ve diğerlerinin açlık grevi başlatmaları büyük haber olurken, Hollanda da politikacıların ve medyanın hiç ilgi göstermediğini görüyoruz. Konuyla ilgilenen tek parti SP. O da bundan önce planlanan randevuyu iptal etmiş. Kesin olmamakla birlikte bir ihtimal çarşamba günü açlık grevindekileri ziyaret etmeleri bekleniyor.

Hüseyin ve Hasbi’ye moral vermek, eylemlerini desteklemek istiyorsan bir kart yada mektup gönderebilirsin. Kendilerini, Lahey’de bulunan DemNed in lokalinde (Radarstraat 23, 2525 KC Den Haag) ziyaret edebilirsin. Bu haberin yayılmasına, duyulmasına sende katkı sağla. Politikacı veya bir medya kurumu veya kisiyle ilişkin varsa bu konuyla ilgili ve Türkiye’de baskı rejiminin son bulması için verilen mücadeleye dikkatlerini çek.

Eric Krebbers
(Tarafından Türkçeye çevrildi: Ender Kaya)

Güven 86 gündür açlık grevinde
Güven 86 gündür açlık grevinde.