Nor Zartonk aktivisti Alexis Kalk Istanbul’da Sevag Balıkçı anması sonrası gözaltına alındı

Alexis Kalk, Nijmegen, 20 Nisan

Nor Zartonk aktivisti Alexis Kalk dün Şişli Ermeni mezarlığındaki Sevag Balıkçı anmasından sonra bir süreliğine polis tarafından göz altına alındı. Kalk geçen Cumartesi Nor Zartonk ve Doorbraak’ın birlikte organize ettigi “Ermeni Soykırımı tarihe mi karıştı?” paneline konuşmacı olarak katılmıştı.

Sevag Balıkçı, 24 Nisan 2011’de Ermeni Soykırımı’nın 96. yılında, Türk ordusunda zorunlu askerliğini yaptığı sırada, er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürüldü. Mahkeme Sevag Balıkçı’nın ölümünde herhangi bir kasıt olmadığına, kaza sonucu öldüğüne hükmetti.

Türkiye’de gazeteciler, öğrenciler, aktivistler, Kürt siyasetçiler ve akademisyenler, sırf düşündükleri, sorguladıkları ve eleştirdikleri için, tutsak edilirken, Sevag Balıkçı’nın katili daha ilk duruşmada serbest bırakıldı.

Nederlands, English

Cinayetin tanıkları, katilin ailesi ve komutanları tarafından, yalan ifade vermeleri yönünde tehdide maruz kaldılar. Yüksek rütbeli komutanlar iki farklı tutanak tutarak cinayeti örtbas etmeye çalıştı. Yargılama sonucu mahkeme Kıvanç Ağaoğlu’nu serbest bırakılması yönünden karar verdi. Üst mahkemenin kararı bozması sonucunda katil Kıvanç Ağaoğlu’nun tutuksuz yargılama hali halen devam ediyor.

Anma

Her sene olduğu gibi bu sene de Nor Zartonk İstanbul’da Sevag Balıkçı’nın mezarı başında bir anma düzenledi. Anma sonrası aralarında HDP milletvekili Garo Paylan ve Nor Zartonk’lu aktivistlerin bulunduğu grup polis tarafından durduruldu. Alexis Kalk konuşmasında Soykırım kelimesini kullandığı gerekçesiyle ifade vermek icin polis bürosuna götürüldü. İfade sonrasında serbest bırakıldı.

Konuşmasında, Balıkçı’nın nefret cinayeti sonucu öldürüldüğünü ve katilin hakettiği cezayı almadığını söyleyen Kalk; “Sevag Balıkçı ve katledilen tüm mazlumlar adına, adalet, eşitlik ve kardeşlik icin mücadeleye devam edeceğiz” dedi. “Ne yazık ki ülkemizde halen, linçin, katliamların ve katillerin dili hakim. Bu hepimizi yaralıyor ve adaletin yerini bulmasını engelliyor” diyen Kalk bir bebekten katil yaratan karanlığa karşı mücadele eden ve anmaya katılan herkese teşekkür etti.

Soykırım politikası

Soykırıma vurgu yapan bir konuşmanın bugün hala polis tarafından gözaltına alınmaya ve ifade vermeye neden olması, inkarci Türk devlet politikasının, soykırımdan 104 yıl sonra bile bugün de devam ettiğinin en net göstergesidir.

Erdoğan rejiminin son yıllarda gittikçe artan baskılara rağmen, Ermeni Soykırımı’nı ve Sevag Balıkçı’yı anma eylemleri tüm zorluklara rağmen devam edecektir. Irkçılığa ve Soykırım sözcüğünün telaffuzunu bile yasaklayan Türk devletinin, Soykırımı inkar politikasına karşı tüm ezilenler ile birlikte mücadele devam edecektir. Nor Zartonk aktivistlerine bu mücadelede tüm destek ve dayanışmamızı sunacağımız belirtmek isteriz.

Ender Kaya