Sevcan Orhan, Hollanda solunun açık mektubu üzerine konserini iptal etti

Sevcan Orhan
Sevcan Orhan
MHP’nin Hollanda örgütlenmesi Hollanda Türk Federasyonu (HTF) 6 Ekim tarihinde Amterdam’da Türk Kültür Festivalı adı altında düzenleyeceği Türk Kültür Festivali’ne katılacak olan Sevcan Orhan’a, çok sayıda dernek açık mektup yazarak “festivale katılma” çağrısında bulundu.

Çağrı üzerine Sevcan Orhan da konserinin iptal edildiğini duyurdu. Orhan, “Anlaşma yapılırken içeriğine dair verilen eksik bilgiler sebebiyle tarafımca iptal edilmiştir. Beni bu konu ile ilgili uyaran gurbetçi dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim” açıklamasında bulundu.

Açık mektubun tam metni:

Sayın Sevcan Orhan,

6 ekim 2018’de Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sahne alacakmışsınız. Elbette olağan durumlarda – Hollanda’da aktif olan Türkiyeli ilerici kuruluşlar olarak – bir sanatçıya açık mektup yazma ihtiyacı duymayız. Fakat, bu hiç olağan bir durum değil.

Sahne alacağınız konser “Türk Kültür Festivali” adı altında Hollanda’da ülkücü kitlelere hitap eden, ülkücü hareket tarafından organize edilen, açıkça MHP’nin propagandasını yapan Mustafa Yıldızdoğan gibi “müzisyenlerin” de sahne alacağı bir güç gösteri etkinliğidir. Sizi bu şövenist ve hoşgörüsüz çevreye yakıştıramıyoruz.

Yazdıklarımızdan hiç şüpheniz olmasın. Kanıtlar su yüzünde. Festivali organize eden Mescid-i Aksa Teşkilatı, Hollanda Türk Federasyon’una bağlı olan kurumlardan biridir. Irkçı Nihal Atsız hayranlarıyla dolu olan Federasyon’un üst kurumu MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin’in başkanlığını yaptığı ve MHP’nin yurtdışı örgütlenmesi olan Avrupa Türk Konfederasyonu’dur.

Nederlands

Bu sözde “Kültür Festivalleri” Hollanda’da ülkücü hareketin propaganda ve meşrulaşma amacıyla kullandığı taktiklerden biridir. Geçen haziran ayında Arnhem kentinde de benzer bir festival düzenlenmişti. Hollanda Türk Federasyon’u kamuoyu baskısandan dolayı, şarkı sözlerinde Ermeniler’i kan kusturmakla tehdit eden Ozan Manas’ı Arnhem’deki programdan silmek zorunda kaldı.

Sevcan hanım, siz Türkiye’de ve Avrupa’da birçok Alevi ve ilerici derneklerin etkinliklerinde yer almış, şövenist çevrelere oldukça uzak bir sanatçımızsınız. Ülkücü hareketin ve mentalitesinin ilerici, Alevi, Kürt ve Ermeni topluluklarına yaşattığı derin acıları siz de mutlaka biliyorsunuz. Malatya, Sivas, Çorum ve Maraş katliamları hafızamızdan hiç çıkar mı? Üç hilalin döktüğü kan hiç unutulur mu?

Sizi Hollanda’da selamlamak isteriz. Fakat bu festivalde değil. Size acil bir çağrımız var. Ülkücü, gerici ve şövenist hareketin Hollanda’da meşrulaşmasına, kendisini farklı inanç ve etnik çevrelere açıkmış gibi göstermesine katkıda bulunmayın. Bunun tek bir yolu var: o da festivale katılmayacağınızı, sahne almayacağınızı bildirmek!

Selam ve saygılarımızla,

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)
Doorbraak
Gökkuşağı Vakfı
Haarlem Alevi Kültür Merkezi
Halkların Demokratik Kongresi Hollanda (HDK Hollanda)
Halkların Demokratik Kongresi Arnhem (HDK Arnhem)
Hollanda Alevi Kadınlar Birliği (HAKB)
Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu (HAK-DER)
Hollanda Kürdistanlı Topluluklar Konseyi (DemNed)
Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği (HTİB)
Nor Zartonk Nederland
Özgürlük ve Dayanışma Hollanda (ÖDH)
Samenwerkende Democratische Organisaties Enschede (SDO)

Afiş
Afiş